A csalán gyógyító ereje 2006.07.31.
Méregtelenít
A nagy csalán talán a legerõsebb vértisztító növény, ezért tisztítókúrák, böjtök hatékony és kedvelt gyógynövénye. A levelébõl készült tea feloldja az anyagcserébõl származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetbõl a mérgeket, ugyanakkor a vesét is fokozottabb vízkiválasztásra serkenti. Tisztítja a teljes emésztõcsatornát és a vizeletkiválasztó rendszert, ugyanakkor fokozza a szervezet védekezõ erejét. A vese- és hólyagkõ-képzõdésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítõ hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.
A csalánteát nyugodtan ihatjuk akár egy fél éven keresztül is, de az ajánlott 3-5 csészényi (1,5 dl) napi adagot (8-12 g) ne lépjük túl, mert allergiás tüneteket okozhat. Nagy mennyiségben való fogyasztásakor gyomorpanaszok, bõrégés és vizeletpangás fordulhat elõ, de erõs túladagolása nagyon ritkán fulladásos reakciót is kiválthat.
A vizelethajtók, így a csalán is kimeríthetik a szervezet kálium-készletét, ezért rendszeres fogyasztásakor gondoskodjunk a megfelelõ kálium-pótlásról!
Ügyelni kell azonban arra, hogy a csalántea nem alkalmas szívelégtelenség vagy vesebetegség következtében létrejött ödéma elmulasztására.
Gyógyír izületi bántalmakra, allergiára, bõrbetegségekre Vizelethajtó, emésztést serkentõ és keringésjavító anyagai csökkentik a vér húgysavszintjét, ezért a csalántea hatékonyan alkalmazható köszvény, izületi gyulladások, illetve mindennemû reumatikus megbetegedés kezelésére.
Modern szakkönyvek is ajánlják az õsrégi gyógymódot: az urtikációt, vagyis a reumás testrész megcsapkodását csalánnal. Különösen isiász és lumbágó esetén hatásos, hiszen a méreganyag órákon át tartó melegérzést okoz. Ilyenkor a bõr erõsen kipirul, és megduzzad. A bõrszövet sok vért kap, és így a reumatikus fájdalmakat okozó lerakódások és gyulladások belülrõl szüntethetõk meg. Vigyázzunk arra, hogy a "csalánozás" után ne érje hideg víz a bõrt, mert a melegérzés égésbe megy át.
Vértisztító hatásának köszönhetõen enyhítheti az allergiás tüneteket, így az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést. Eltünteti a tinédzserek pattanásait, és egyes bõrbetegségek esetén is hatásos (pl. övsömör, ekcéma). Természetes vízhajtóként könnyíthet a premenstruációs tüneteken, mivel csökkenti a szervezet folyadék-visszatartását.
Leveleiben találunk vitaminokat (béta-karotint, C- B-, és K- vitamint), flavanoidokat, klorofillt, vasat, kalciumot és káliumot. Készítenek csalánfõzeléket is, ami magas vitamin-, ásványi anyag- és fehérjetartalma miatt tápláló étel. (Fõzve elveszíti hangyasavat tartalmazó mirigyszõreit). A szervezet felfrissítésére szolgál, ha tavasszal, még a zsenge hajtásokból fõzik. Azonban könnyen túladagolható (vesegörcsöket okozhat), ezért a csalánfõzeléket csak hetente egyszer szabad fogyasztani és azt is csak tavasszal, amíg a zsenge leveleknek nincs csípõs ízük!
A szépségápolásban is komoly szerep jut a csalánnak. Összehúzó hatású fiatal levelei arcgõzöléshez használatosak, míg a belõlük készült krém alapos bõrtisztító, a zsíros bõrre pedig különösen jó hatással van. Levelei összeturmixolva üdévé teszik a leheletet. A csalán természetes hatóanyagai serkentik a fejbõr vérellátását, így erõsítik a hajhagymákat. Fõzetének rendszeres használatával gyorsabban nõ a haj, és egészséges, szép fényû lesz.
Bár Magyarországon csak a csalánlevél hivatalosan elfogadott drog, a növény gyökere is gyulladáscsökkentõ és immunstimuláló hatású, de csökkenti a koleszterinszintet is. A gyökérben található ß-szitoszterol enyhíti a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának kezdeti tüneteit.
Gyógyteáját a népi orvoslás használja még köhögés csillapítására, fájós torokra, hurutos állapotok megszûntetésére, és egyes adatok szerint magas vérnyomás kezelésére, valamint külsõleg aranyeres bántalmak ellen ülõfürdõként. Népies nevei: csólyány, csohán, árvacsián, csollán, csípõs csalán.
Egyes irodalmi adatok szerint nyulaknál a csalánfõzet rendszeresen fogyasztása méhösszehúzódást idézhet elõ, ezért várandósok óvatosan alkalmazzák!
Gyógyszerként nagyobb mennyiségben ne használjuk diabétesz-terápiában, magas, illetve alacsony vérnyomás esetében, de az ajánlott dózisú alkalmazás elõtt is szükséges a kezelõorvossal való konzultáció. Vérvizelés vagy akut vizelet retenció esetén mindenképpen keressük fel orvosunkat.
|